28 lipca 2019 Michał 0Comment

Modelarstwo to piękna sztuka odkrywania, eksploracji i odwzorowywania się najmniejszym detalem z oryginałem. Każdy model to nie tylko zlepek kleju i kartonu, ale między innymi historia, która została zapisana w kronikach i książkach. W tym dziale chciałbym umieścić zbiór najciekawszych historycznych i tematycznych materiałów źródłowych w formie książek, które opisują ważne miejsca, wydarzenia i obiekty historyczne, które są nieodzowną częścią klejonych modeli. Znajdziemy w nich zarys historyczny, jak i wiele ciekawych zdjęć, planów pomocnych przy waloryzacji, projektowaniu oraz malowaniu modelu. Lista książek jest umieszczona według kolejności alfabetycznej wg tytułu, tak aby możliwie łatwo można byłoby zlokalizować interesujący Nas temat. Ze względu na moje upodobania „fortyfikacyjno – marynistyczne” umieszczam tu jedynie książki określone tą tematyką.


 
Admirał Świrski
Marcin Graczyk. Oficyna Wydawnicza FINNA

ISBN: 978-83-89929-82-2
Wymiary: 145 x 205
Seria: Seria z kotwiczką
Rok wydania:
2007

Oprawa: twarda
Ilość stron: 348
Cena: 49 zł

 


Gdy polskie okręty podwodne Orzeł i Wilk przedarły się do Anglii we wrześniu 1939 roku, oficerowie tych okrętów nie chcieli podać ręki Świrskiemu, dowódcy polskiej floty, gdy przyjechał na ich spotkanie. Mieli mu za złe, że we wrześniu uciekł do Francji, a potem do Anglii. Rzecz nie do pomyślenia w innych flotach. Jednak to właśnie pod jego dowództwem polska flota pod koniec wojny była tak silna, jak nigdy. Mieliśmy szansę stanowić po wojnie drugą siłę na Bałtyku. Dlaczego tak się nie stało? Między innymi na to pytanie stara się odpowiedzieć autor. To pierwsza biografia zapomnianego admirała, zawiera 348 stron, w tym 15 stron dokumentów, diagramów i tabel, 14 fotografii.

Źródło opisu: finna.com.pl


 
Artyleria nadbrzeżna polskiego wybrzeża
Kompendium i przewodnik Jacek Jarosz. Region

ISBN: 978-83-7591-624-9
Wymiary: 165 x 235
Rok wydania:
2018

Oprawa: miękka
Ilość stron: 232
Cena: 29 zł

 


Publikacja jest połączeniem przewodnika turystycznego i kompendium całościowo przedstawiającym dostępne do zwiedzania pozostałości jednostek artylerii nadbrzeżnej współczesnego polskiego wybrzeża. Zawiera opisy ponad 100 baterii, uzupełnionych informacjami użytkowymi, zdjęciami i mapkami lokalizacyjnymi.


 
Archeologiczne zabytki Pomorza
Województwo pomorskie. Piotr Kalka i Jarosław Ellwart. Region

ISBN: 978-83-7591-535-8
Wymiary: 120 x 185
Rok wydania:
2017

Oprawa: miękka
Ilość stron: 223
Cena: 30 zł

 


Drugie wydanie przewodnika po zabytkach archeologicznych Pomorza, prezentuje najciekawsze stanowiska i obiekty archeologiczne, placówki muzealne i skanseny tematyczne znajdujące się na terenie województwa pomorskiego. Przedstawione są tu miejsca i obiekty, które warto zobaczyć i które można swobodnie zwiedzać, gdyż są dobrze uwidocznione w terenie oraz znajdują się w miejscach w miarę łatwych do spenetrowania. Aby wprowadzić czytelników w szeroką tematykę archeologii, Autorzy przygotowali dwa rozdziały, opisujące najdawniejsze dzieje Pomorza, a także historię prowadzonych na jego terenie badań archeologicznych. Do wszystkich opisanych w niniejszym przewodniku miejsc twórcy dotarli osobiście, dzięki czemu przedstawione w książce informacje na temat stanu obiektów, możliwości dotarcia do nich, ­odległości itd., są jak najbardziej aktualne i wiarygodne. Całość w kolorze.


 
Morski Dywizjon Lotniczny. Wspomnienia Lotników
Andrzej Celarek. Wydawnictwo Oskar

ISBN: 978-83-7591-624-9
Wymiary: 165 x 235
Rok wydania:
2013

Oprawa: miękka
Ilość stron: 156
Cena: 29 zł


Andrzej Celarek – urodzony w 1920 roku, uczestnik powstania warszawskiego, w latach 1950–1970 współpracował z tygodnikiem „Skrzydlata Polska”, publikując artykuły z historii lotnictwa, głównie z okresu II wojny światowej. W 1960 roku, w popularnej wówczas serii „Miniatury Morskie”, napisał książeczkę o zmaganiach lotniczo-morskich „Bitwa o Zatokę Leyte”. Mieszkając w latach 70. w Pucku – przeprowadził wiele rozmów z lotnikami międzywojennej bazy lotnictwa morskiego MDLot. Rozmowy te stały się podstawą pierwszego wydania książki „Morski Dywizjon Lotniczy – wspomnienia lotników”, która ukazała się w 2002 roku. W 2006 roku na podstawie źródeł niemieckich, angielskich i polskich opublikował książkę „Sterowce w pierwszej wojnie światowej”. Książkę wznowiono i poszerzono w 2013 roku.

Źródło opisu: czec.pl


 
ORP Krakowiak ORP Kujawiak i ORP Ślązak
Marek Wawrzynkowski. Napoleon V

ISBN: 978-83-788-9134-5
Wymiary: 170 x 240
Rok wydania:
2014

Oprawa: twarda
Ilość stron: 132
Cena: 40 zł

 


„ORP Krakowiak, ORP Kujawiak i ORP Ślązak…” to publikacja mająca za zadanie przedstawić służbę ORP Krakowiak, ORP Kujawiak i ORP Ślązak w II wojnie światowej, równocześnie opisując ich załogę i jej koleje życiowe oraz krótko scharakteryzować ten typ okrętów. Dla Polskiej Marynarki Wojennej były to jednostki nietypowe, gdyż jako jedyne należały do tzw. „niszczycieli eskortowych” (a dokładniej do typu „Hunt II”), których konstrukcja odbiegała od większych niszczycieli zarówno wcielonych do PMW przed II wojna światową jak i w jej trakcie. Służyły w Polskiej Marynarce Wojennej krótko (od 1941 do 1946 r.), ale intensywnie. W trakcie II wojny światowej brały udział w wielu konwojach, patrolach i operacjach, aż do zakończenia tego konfliktu (a właściwie nawet kilka miesięcy dłużej). Ich załoga była mozaiką ludzi pochodzących z wielu miejsc na kuli ziemskiej, których początkowo niewiele łączyło ale jednak znaleźli „wspólny język”, dzięki czemu sumiennie i skutecznie pełnili służbę na opisywanych okrętach – by po zejściu z nich rozpierzchnąć się po świecie. Ich losy przed II wojna światową, w jej trakcie oraz po jej zakończeniu były niekiedy barwne i nietypowe, ale na pewno niełatwe. Podobnie jak sama służba, która była ciężka i często niewdzięczna – a co gorsza dość mało znana, bo w wielu przypadkach pozbawiona wielkich „fajerwerków”. Jednak na pewno warta opisania!


 
Polska Marynarka Wojenna w fotografii 1918-1946 Tom 2
Mariusz Borowiak. Napoleon V

ISBN: 978-83-7889-879-5
Wymiary: 295 x 210
Rok wydania:
2019

Oprawa: twarda
Ilość stron: 222
Cena: 59 zł


Niniejsze dwutomowe wydawnictwo, które ukazuje się w stulecie powstania Polskiej Marynarki Wojennej, jest pierwszą próbą tak szerokiego przedstawienia zbioru różnorodnych fotografii związanych z rodzimą flotą wojenną na Bałtyku w latach 1918-1939 i podczas działań wojennych na morzach i oceanach podczas II wojny światowej. W jednym miejscu znalazło się kilkaset fotografii sylwetek wszystkich okrętów PMW oraz najważniejszych dowódców i marynarzy. Unikalne zdjęcia, które są zamieszczone w tomie I, pochodzą m.in. z albumów rodzinnych admirała Józefa Unruga, jednego z najbardziej cenionych i szanowanych wyższych oficerów PMW w czasach przedwojennych.


 
Puckie skrzydła nad Bałtykiem
Joanna Grochowska, Barbara Kos-Dąbrowska. BiT Beata Żmuda

ISBN: 978-83-651754-0-3
Wymiary: 240 x 300
Rok wydania:
2018

Oprawa: twarda
Ilość stron: 111
Cena: 39 zł


Potencjał historyczny niewielkiego miasta Puck jest tak ogromny, że można by nim obdzielić wiele innych miejscowości – dawny port w czasach przedchrześcijańskich, czasy krzyżackie i tutejszy zamek, początki polskiej floty królewskiej, obrona podczas potopu szwedzkiego to zaledwie kilka ważnych punktów tych dziejów. Położenie na spokojnymi wewnętrznymi wodami Zatoki Puckiej sprawiło, że władze pruskie ulokowały tutaj jedną z pierwszych baz lotnictwa morskiego. Niepodległa Polska rozwinęła ten potencjał, a marynarze-lotnicy stali się jedną z ikon międzywojennego Pucka, a ich legenda jest nadal żywa wśród pasjonatów historii.

Źródło opisu: czec.pl


 
Torpeda w celu!
Bolesław Romanowski. Oficyna Wydawnicza FINNA

ISBN: 978-83-62913-55-8
Wymiary: 145 x 205
Seria: Seria z kotwiczką
Rok wydania:
2011

Oprawa: miękka
Ilość stron: 396
Cena: 36 zł

 


Wielokrotnie wznawiana książka, jest pamiętnikiem autora z lat II wojny światowej. Historia w niej opisana zaczyna się w momencie, kiedy został oficerem broni podwodnej na ORP „Wilk”, a kończy ją powrót do Polski na pokładzie ORP „Błyskawica”. W książce opisane są losy polskiej floty podwodnej z czasów II wojny. Począwszy od legendarnego Orła, przez Wilka, Dzika, Jastrzębia i Rysia.

Źródło opisu: finna.com.pl


 
U-Boat Bases and Bunkers 1941–45
Gordon Williamson i Ian Palmer (zdjęcia). Osprey Publishing

ISBN: 978-18-49080-02-6
Wymiary: 145 x 205
Seria: Fortress 3
Rok wydania:
19 luty 2013 r.

Oprawa: miękka
Ilość stron: 64
Cena: £12

 


Few of the massive military structures built by Germany during World War II are as impressive as the U-Boat bases and bunkers in Germany, Norway and France. This title takes a close look at the formidable edifices on the French coast (Brest, Lorient, St Nazaire, La Pallice, Bordeaux) in Norway (Bergen, Trondheim) and Germany (Keil, Hamburg, Helgoland) and also focuses on the huge 'Valentin’ factory complex at Bremen, which manufactured the new type XXI electro-boats. Bunker protective systems, such as camouflage, light and heavy flak installations and nearby air cover, are also examined as well as resident flotillas and the fate of the bases at war’s end.

Źródło opisu: ospreypublishing.com


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *