22 grudnia 2022 Michał 0Comment

Lepiej późno niż wcale… początek czerwca 2022 r.


Kartonowa flota PMW pojawiła się dość późno, bo jako pierwszy 10 czerwca 2022 r. wyłonił się ORP Grom w wydaniu Małego Modelarza. Zeszyt został oznaczony jako numer 10-11-12/2016 oraz jest wznowieniem wydanego sprzed 20 laty Groma w Answer z serii Modele Kartonowego Fana (2-3/2002) z konfiguracją na stan z końca 1938 r. Nowe wydanie Groma jest poprawionym projektem Grzegorza Nowaka i prezentuje model na stan 1937 r. W przeciwieństwie do Błyskawicy, o której powiem nieco później, model Groma z Małego Modelarza nie jest waloryzowany.

Za model musimy zapłacić 42 zł, co na jak zeszyt z tą ilością arkuszy jest już dzisiaj standardem. Jakość druku nie odbiega od standardów i nie wyróżnia się cechami, które mogą powodować przekłamania kolorów i ewentualne różnice barw.

Nieco dwa tygodnie później, bo 22 czerwca, a więc relatywnie szybko entuzjaści modelarstwa okrętowego mogli cieszyć się wydaniem Błyskawicy z wydawnictwa WAK (5/2022). Model prezentuje okręt w kamuflażu na lato 1942 r. (czyli już po przezbrojeniu) i również jest wznowieniem projektu Grzegorza Nowaka, który 17 lat wcześniej gościł na łamach tego samego wydawnictwa (WAK nr 2/2005, stan na 1940 r.). 

Koszt modelu 45 zł, czyli przybliżona cena, ale zwróćmy uwagę, że w przeciwieństwie do wcześniejszych wydań oraz tego z Małego Modelarza, projekt został wzbogacony o waloryzację autorstwa Marcina Dworzeckiego, co podnosi walory graficzne samego modelu. Nie będę wypowiadał się na temat waloryzacji, ponieważ są entuzjaści jak i przeciwnicy takich rozwiązań, a ja jestem obojętny, ponieważ bez względu na odzwierciedlenie modelu z prawdziwą jednostką, oko cieszy wykonanie w wersji w jakiej został zaprojektowany.

Obydwa modele są odzwierciedleniem bliźniaczych jednostek, dlatego nie ma niczego dziwnego w fakcie, że są to niemal identyczne modele, kadłuby, a różnice wyłaniają się dopiero w detalach wyposażenia pokładu, uzbrojenia i aparatury radiowo-pomiarowej. Oczywiście główną różnicą jest malowanie, które w przypadku Groma jest w kolorze szarym, zgodnie z obowiązującymi w 1937 r. przepisami. Nieco barwniejszy jest projekt Błyskawicy, która oprócz śladów eksploatacji okrętu, posiada trójkolorowy kamuflaż północno-atlantycki podczas służby w 1942 r.

Z oczywistych powodów, większość części w obydwu zeszytach jest ta sama. Podobne jest też rozmieszczenie elementów na poszczególnych arkuszach. Odczuwalną różnicę stanowi miękkość kartonu, na jakim Mały Modelarz i WAK drukują swoje modele, ponieważ zdecydowanie miększy jest karton z MM. Odnoszę też wrażenie, że karton używany w MM jest bardziej „wsiąkliwy”, co może stanowić ważną informację w przypadku impregnacji arkuszy przed przystąpieniem do prac modelarskich.

Model z najnowszego wydania Błyskawicy posiada 9 arkuszy z częściami (licząc wręgi) i w przeliczeniu do całkowitej ceny wydania, wychodzi 5 zł za arkusz z częściami. Nieco lepiej wypada Mały Modelarz, bo za 9 arkuszy w cenie 42 zł, wychodzi 4,66 zł za jeden arkusz. Czy to drogo czy tanio? Opinię zostawiam dla Was w sekcji komentarzy.

Oby dwa wydania są wznowieniem i poprawieniem błędów w istniejących przed laty opracowań. Jako, że pierwsze wydania miały błędy, nie wszystkie udało się poprawić w nowym, aktualnym wydaniu. Miałem okazję skleić model Groma i jeden z najważniejszych błędów to za krótkie sklejki burt o ~3 mm. Niestety problem dotyczy również modelu Błyskawicy, ponieważ długość burt mierzona linijką i porównywana między tymi modelami jest ta sama. pozostałe błędy są trywialne, a lista wymieniona jest na początku relacji z budowy ORP Grom, którą możesz obejrzeć tutaj.

Jako entuzjasta kartonowej floty PMW w okresie jej największej świetności jestem bardzo zadowolony z obydwóch wydań. Są one bowiem pewnego rodzaju kontynuacją wznowionych modeli PMW, które mieliśmy okazję w ciągu ostatnich lat odkrywać. Do kolekcji wznowionych opracowań należą również dwa z trzech okrętów klasy Hunt – OORP Ślązak i Krakowiak, których recenzję możesz przeczytać tutaj. Nieco później wznowiony został ORP Garland. Miejmy nadzieję, że rok 2023 będzie również obfity z modele PMW.


Informacje szczegółowe


ORP GromORP Błyskawica
OpracowanieGrzegorz NowakGrzegorz Nowak
WaloryzacjabrakMarcin Dworzecki
WydawnictwoMały ModelarzWAK
Numer katalogowy10-11-12/20165/2022
Data sprzedaży10 czerwiec 2022 r.22 czerwiec 2022 r.
Cena detaliczna42 zł45 zł
Nakład7000 egzemplarzy1000 egzemplarzy
Rodzaj i format drukuOffset, A4Offset, A4
Skala1:2001:200
Wymiary (dł. x szer.)570 mm x 60 mm570 mm x 60 mm
Poziom trudnościn/d3/5
Kamuflaż1937 r.1942 r.
Numeracja części1 - 851 - 85
Ilość arkuszy (wręgi)22
Ilość arkuszy (części)77
Ilość arkuszy (instrukcje)33
Ilość części poszycia dna1515
Ilość części burt65
Ilość części pokładu33
Cena za arkusz (z częściami)4,66 zł5,00 zł

Fotografie arkuszyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *