2 marca 2019 Michał 0Comment

Ahoj,

Być może nie jeden z Was, zaczynając swoją modelarską przygodę nie miał do dyspozycji zasobu wiedzy jakim jest dostęp do internetu. Jedynie kontakty oraz możliwości rozwoju opierały się na własnych błędach, wydarzeniach modelarskich, jeśli były możliwości przybycia na taki (nie każdy miał samochód i nie wszędzie docierały środki lokomocji publicznej). Przy łucie szczęścia można było liczyć na życzliwą pomoc sąsiada – modelarza, o ile takiego się posiadało. Tak wyglądała moja rzeczywistość i być może nie jednego z Was do póki nie pojawiły się w Naszych domach unoszące w powietrzu dziwne trzaski, dźwięki, piski i szumy.. 


Internet – fora dyskusyjne i blogi


Dźwięki te nie były mi obce lecz nie miałem tyle szczęścia co koledzy, więc i Internet nie był na wyciągnięcie ręki. Miałem za to sąsiada … – modelarza : )

Wraz z nadejściem ery Internetu, „pikselowe” strony www zaczęły wypełniać się tekstem i grafiką, nie co później doszły również krótkie prezentacje wideo.  Tak zaczęła rodzić się potężna baza wszechstronnej wiedzy, która napływając z każdego zakamarka świata wypełniła radośnie zaspokojenie wiedzy nawet najbardziej wytrawnego pasjonatę w wielu dziedzinach. Rodzaj przekazu wiedzy i komunikacji między ludźmi przybrała różne formy, ale najbardziej spopularyzowane z nich okazały się pierwsze grupy dyskusyjne, które na dzień dziś pełnią funkcję for internetowych. To właśnie ta forma przekazu dźwiga ciężar wieloletniej wiedzy wielu wybitnych modelarzy, którzy prezentują swoje prace nie stroniąc przy tym opisu w pełnej krasie oraz szczegółowych zdjęć, nie rzadko wykonanych w technologii makro, tak by zbliżyć się jak najbliżej detalu. Sam jestem wychowankiem jednego z przyjaźniejszych for w Polsce i z całą pokorą mogę polecić dla początkujących jako źródło czerpania wiedzy i inspiracji. Doświadczeni modelarze z całą pewnością mogą potraktować to jako uzupełnienie wiedzy lub możliwość przekazania jej mniej doświadczonym pasjonatom (www.kartonwork.pl).

Coraz częściej grupy dyskusyjne pojawiają się w tzw. mediach społecznościowych. Jednak ze względu na częstą zmianę przepisów oraz polityki prywatności nie do końca wierzę w trwałość zamieszczonych tam publikacji. Dodatkowo pieczę nad treścią takich indywidualnych publikacji sprawują pojedyncze osoby, które nie mogą kontrolować wiarygodności komentarzy innych uczestników rozmowy.  Na pewno sprawdzonym, rzetelnym i trwałym źródłem informacji są fora internetowe. Poza zrzeszeniem przyjaznych i życzliwych osób możemy liczyć na ich doświadczenie, pomocną dłoń ale przede wszystkim na wysoką kulturę treści wypowiedzi.  Obok drugie forum, które jest godne polecenia (www.papermodels.pl):

Jak niemal każde źródło potencjalnej strony w Internecie może mieć lukę ..  Tak i ten rodzaj czerpania wiedzy ma swoją czarną stronę. Niestety na jednym z for spotkałem się z brakiem tolerancji i faworyzację użytkowników z większym zasobem zamieszczonych wpisów przez osoby moderujące. Niestety nie są to pochopne wnioski oraz nietakt mojej osobliwości, ponieważ zupełnie imają się powyższe fora, do tego o którym mowa. Nie spodziewałem się, że przyjemność podziwiania modelarskich dzieł sztuki, zakończone będzie kilku-stronną, żmudną dyskusją i atakiem w moim kierunku  na temat poprawności pisowni oparte swoimi domysłami niż faktami (np. OORP i ORP) … Często nie taktem są niekontrolowane rozmowy na tle historyczno-ustrojowym, faworyzowaniem polityczno-medialnym wszechstronną reklamą podprogową wydawnictw, które usiłują sprzedać swój produkt wcielając się w rolę „zwykłego” użytkownika i nieprzerwanej walki użytkowników wbijających kołek w dłonie projektantów . Pomimo zagajenia przeze mnie tematów, które inspirują forumowiczów do pięknej,  tematycznej dyskusji na temat czysto praktyczny opuściłem to miejsce, aby nie zakłócać podporządkowania się wobec niesprawiedliwości w osądach i nie wchodzić już więcej „z brudnymi butami” w czyjąś strefę komercji, propagandy i modelarstwa teoretycznego. Oczywiście w żaden sposób nie chcę poróżnić osób korzystających z tego forum, gdyż zdecydowana większość z nich jest taka, jak modelarska natura przystała – otwarta i życzliwa

O ile praktykujemy wzajemną tolerancję i szacunek do osób z którymi ocieramy się na co dzień podczas dyskusji na forach internetowych warto uważać na czyhające pułapki oraz miejsca, które są nieprzyjazne do dalszego rozwoju Waszej pasji w sposób lekceważący Waszą godność osobistą i  niepodważających zasad zdrowego rozsądku oraz kultury. Pamiętajmy, że w Internecie można zachować anonimowość, jednak wartość wypowiedzi świadczy o Nas i słowo pisane może skazać na nieprzyjemności. Dlatego, jeśli uznamy, że miejsce dyskusji jest nie godne poświęcenia Twojego czasu, możesz je opuścić bądź poprosić o wykasowanie konta, jeśli nie ma takiej funkcji w ustawieniach, możesz wówczas poprosić o to właściciela  strony. 

Oprócz grup dyskusyjnych oraz for modelarskich godnym polecenia są autorskie blogi tematyczne. Blogi mają niepodważalną zaletę – jest to forma ich prowadzenia oraz skrupulatność autorów prowadzących zgromadzone w jednym miejscu źródło informacji nie rzadko przypieczętowane własnym doświadczeniem i przelane na litery we wpisach blogu.


Wydarzenia Modelarskie


Niekwestionowanym źródłem zdobycia informacji z pierwszej ręki na przykładzie wykonanych prac modelarskich są wydarzenia modelarskie, które z całą pewnością są organizowane przez pasjonatów dla pasjonatów. To właśnie tam, na tle przyjaznej rywalizacji konkursu, oprócz zawodów można nawiązać interesujące kontakty oraz podpatrzeć na żywo modele z wykorzystaniem innowacyjnych dla Was technik. W chwili obecnej konkursy modelarskie ozdobione są wszelkiego rodzaju targami, wystawami, spotkaniami autorskimi, warsztatami i nierzadko powiązane z epizodem historycznym, przedstawiającym zarys prawdziwych maszyn, które są obiektami Waszych prac. Organizatorzy dbają o to, aby te spotkania były otoczone troską o praktycznie wszystkie pokolenia modelarzy. Klasyfikacje zawodów podzielone są na grupy wiekowe, dzięki którym nawet najmłodsi uczestnicy mogą spotkać się z innymi juniorami lub młodzikami, wymienić się doświadczeniami lub spostrzeżeniami. Ciekawym pomysłem są targi na których możecie często nabyć modele w niższych cenach i co najważniejsze przewertować zawartość wycinanki przed zakupem. Pozwala to na ocenę jakości wykonania projektu przez projektanta modelu jak i ocenę własnych chęci i umiejętności na podjęcie prac związanych z obiektem będącym w kręgu Waszych zainteresowań. Tego rodzaju zloty zbliżają ze sobą wszystkich, którzy należą do bractwa modelarzy i nie tylko. Jakość prac wykonanych przez pasjonatów zachęca także osoby, które nie znają jeszcze tego uczucia zakończenia budowy modelu. Pomagają i mobilizują aby sprawdzić się w Naszym hobby i to co jest najpiękniejsze – kreują urocze wspomnienia odciągając tym samym od ciężaru codzienności.


Jeśli chciałbyś sprawdzić miejsca i terminy na wydarzenia w bieżącym roku, zapraszam do skorzystania z mapki w dziale Wydarzenia i konkursy tutaj – https://kartonowe-hobby.pl/wydarzenia-i-konkursy/


Książki i czasopisma


Kolejnym i również wartościowym źródłem pozyskania dóbr teoretycznych jest korzystanie z książek i czasopism. O ile wydane książki wydają się być formą poradnika, tyle czasopisma – najczęściej miesięczniki łagodzą podręcznikowy przekaz wiedzy. Artykuły w miesięcznikach są na tyle atrakcyjne, że nie trzeba martwić się o ich aktualność, w przeciwieństwie do książki, w której fakty mogą imać się z dotychczasowymi trendami. Przypomina mi się obraz lekcji muzyki bądź historii, z którymi związane później zawody muzyka czy historyka, musiały być okraszone tematami takimi jak „Bogurodzicą” muzycznie czy mitologią … Większość propozycji wśród literatury tematycznej, powstała w ubiegłym wieku ale sztuka modelarska ciągle ewoluując udowodniła zawrotny postęp wykonawczy. Warto więc zastanowić się, czy nie wrócić do poszarzałych i niekiedy zżółkłych pozycji, aby zobaczyć to od podstaw i na ich fundamentach zbudować swój mur doświadczeń, techniki i eksperymentów. 


Jeśli chciałbyś sprawdzić książki i czasopisma tematyczne na temat modelarski i historyczny, zapraszam do skorzystania z działu Wiedza i Fakty tutaj – https://kartonowe-hobby.pl/category/materialy-zrodlowe


Podsumowanie


Mimo krótkiego reportażu na temat rozwoju Waszych umiejętności, zaznaczę, że to tylko najważniejsze z nielicznych form pozyskania wiedzy w teorii. Możecie napisać o Waszych doświadczeniach w komentarzu. Nie ma nic bardziej owocnego jak praktykowanie jej i przekazywanie w postaci  wyżej wymienionych kanałów masowej informacji. Pamiętajcie, że modelarstwo to sztuka ciągłego szlifowania swoich umiejętności, dlatego uważam, że podziały na lepszych i gorszych tu nie istnieją. Najpiękniejsza jest więź i chęć dzielenia się swoimi technikami, a pozwoli to to rozwój i pielęgnację Naszej pasji na kolejne lata.


Oprócz magazynów i stron internetowych, zawierających sposób wykonywania oraz przedstawiających techniki modelarskie, przydatne również okażą się źródła merytoryczne jednostek, które chcemy urzeczywistnić na przykładzie modelu. Oto zbiór stron, na których znajdziemy takie informacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *