1 sierpnia 2018 Michał 2Comment

Kolejnym ciekawym pomysłem na użycie sprzętu medycznego w modelarstwie kartonowym są sztance biopsyjne. Ich właściwości i wymiary ostrza są wszechstronne do użycia przy wycinaniu otworów o określonych średnicach. Jednolita ostra krawędź wykonana jest ze stali nierdzewnej, natomiast rączka do operowania sztancą ma ergonomiczny chwyt i wykonana jest z polipropylenu. Modele z których korzystam, to zestaw sztanc japońskiej marki KAI w ilości 10 sztuk o różnych średnicach. Zaletą tych produktów jest wysoka jakość wykonania oraz wbudowany w rączkę suwak pomagający przy wypchnięciu wyciętych elementów.

Producent oczywiście zastrzega rodzaj jednorazowego sposobu użycia, które wynika z samego zastosowania docelowego, ale w modelarstwie kartonowym nie ma takiej potrzeby. Nie oznacza to jednak, że będą one zawsze niezawodne. Jak każde ostrze z czasem stępi się i będzie trzeba je naostrzyć małym wiertełkiem od środka, lub po prostu kupić nowe. Koszt pojedynczej sztancy na dzień dzisiejszy to równowartość 8,55 zł (bez suwaka) oraz 9,95 zł z suwakiem

KAI oferuje 10 modeli sztanc bez suwaka na uchwycie (oznaczenie BP), oraz 5 modeli z suwakiem (oznaczenie BPP), czyli 15 modeli w całym asortymencie. W tak rozbudowanej ofercie, sztance znajdują szerokie zastosowanie, głównie przy wycinaniu otworów o różnych średnicach. Poniżej znajdują się dostępne modele wraz z ich wymiarami.

Średnica / długość ostrzaModel z suwakiemModel bez suwaka
1,0 mm / 7 mmBPP-10FBP-10F
1,5 mm / 7 mmBPP-15FBP-15F
2,0 mm / 7 mmBPP-20FBP-20F
2,5 mm / 7 mm-BP-25F
3,0 mm / 7 mmBPP-30FBP-30F
3,5 mm / 7 mm-BP-35F
4,0 mm / 7 mmBPP-40FBP-40F
5,0 mm / 7 mm-BP-50F
6,0 mm / 7 mm-BP-60F
8,0 mm / 7 mm-BP-80F

Sposób użycia:


Sztance ułatwiają wycinanie wszelkiego rodzaju  otworów takich jak m.in nity, bulaje, koła, zegary itp. . Wycinanie otworów przy użyciu sztanc to nic skomplikowanego. Biorąc pod uwagę ich koszt w parze z możliwościami, jest on bezcenny ! Podstawą do wycięcia otworu jest oczywiście mata samogojąca . Ja używam sprawdzonej oraz rekomendowanej przez wielu modelarzy produkty marki OLFA

Jak widać na zdjęciu, fazowane od zewnątrz ostrze pozwala na idealnie wyciętą krawędź pod kątem prostym 90° względem płaszczyzny.

2 komentarzy “Wycinanie otworów – sztance biopsyjne

  1. Witam,
    bardzo interesujące zastosowanie.
    Zastanawia mnie tylko czy po wycięciu nie zostają na papierze postrzępione krawędzie?

  2. Jeśli sztanca jest wciąż ostra, nie postrzępiona to z pewnością krawędź papieru będzie ładnie i równie wycięta. Z czasem użytkowania ostrze będzie się tępiło. Należy je wówczas naostrzyć, albo kupić nowy egzemplarz. Zapewniam, że zakup nowego na pewno się zwróci : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *