Modelarstwo to piękna sztuka odkrywania, eksploracji i odwzorowywania się najmniejszym detalem z oryginałem. Każdy model to nie tylko zlepek kleju i kartonu, ale między innymi historia, która została nagrana w taśmach i filmach. W tym dziale chciałbym umieścić zbiór najciekawszych historycznych i tematycznych materiałów źródłowych w formie multimediów – filmów i audycji radiowych, dokumentalnych, które opisują ważne miejsca, wydarzenia i obiekty historyczne, które są nieodzowną częścią klejonych modeli oraz materiałem źródłowym. Znajdziemy w nich zarys historyczny, jak i wiele ciekawych ujęć, planów pomocnych przy waloryzacji, projektowaniu oraz malowaniu modelu. Lista umieszczona jest według kolejności alfabetycznej wg tytułu, tak aby możliwie łatwo można byłoby zlokalizować interesujący Nas temat. Ze względu na moje upodobania „fortyfikacyjno – marynistyczne” umieszczam tu jedynie materiały określone tą tematyką – oznacza to, że nie znajdziemy tematów nie związanych z bitwami morskimi i ciekawymi miejscami. Nie oznacza to, że nie polecam tych filmów, a jest ich mnóstwo gdzie tematyka wiąże się z działaniami w Wietnamie, obozami koncentracyjnymi, gettem, bitwami lądowymi, piechotą itd.
49th Parallel
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Michael Powell
Oryginalny tytuł: 49th Parallel
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Wielka Brytania
Czas trwania: 2 g 3 min
Data premiery: 1941 r.
Ocena IMDb: 6,8/10
Zniszczona niemiecka łódź podwodna osiada na mieliźnie w kanadyjskiej zatoce, we wczesnych latach drugiej wojny światowej. Fanatyczny nazista, kapitan Bernsdorff wraz z załogą muszą przedostać się do Stanów Zjednoczonych, zanim zostaną pojmani. W czasie drogi do granicy spotykają wiele różnych osób, z których każda ma swoje własne zdanie na temat wojny i nacjonalizmu. Twórcy filmu wyraźnie starali się przedstawić swoje przekonania o konieczności wsparcia wojsk alianckich przez Amerykanów, co doceniła Akademia Filmowa przyznając Oskara Emericowi Pressburgerowi.
Admirał
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Andrey Kravchuk
Oryginalny tytuł: Admiral
Gatunek: Biografia, Wojenny
Produkcja: Rosja
Czas trwania: 2 g 3 min
Data premiery: 2008 r.
Ocena IMDb: 6,8/10
Kapitan Aleksandr Kolczak szybko awansuje po kolejnych szczeblach w marynarce, jednak jego kariera zostaje nagle przerwana w momencie wybuchu Rosyjskiej Rewolucji.
Bitwa o Midway
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Jack Smight
Oryginalny tytuł: Midway
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Stany Zjednoczone
Czas trwania: 2 g 20 min
Data premiery: 1976 r.
Ocena IMDb: 6,8/10
Rekonstrukcja jednej z największych bitew na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w której starły się floty Japończyków i Amerykanów.
Bitwa o Okinawę
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Kihachi Okamoto
Oryginalny tytuł: Gekido no showashi: Okinawa kessen
Gatunek: Wojenny
Produkcja: Japonia
Czas trwania: 2 g 29 min
Data premiery: 1971 r.
Ocena IMDb: 7,1/10
Ekranizacja ostatniej bitwy na dużą skalę w wojnie na Pacyfiku, przeprowadzona w ramach desantowej Operacji Iceberg amerykańskich sił zbrojnych, mającej na celu opanowanie japońskiej wyspy Okinawa w archipelagu Riukiu. Rozpoczęta 3 kwietnia 1945 r., została zakończona 16 czerwca 1945 r. zwycięstwem wojsk amerykańskich. Nazywana także operacją okinawską ze względu na znaczenie i ogrom zaangażowanych sił.
Bitwa o ujście rzeki
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Michael Powell, Emeric Pressburger
Oryginalny tytuł: The Battle of the River Plate
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Wielka Brytania
Czas trwania: 1 g 59 min
Data premiery: 1956 r.
Ocena IMDb: 6,7/10
Grudzień 1939 roku, II wojna światowa. Niemiecki pancernik kieszonkowy odpiera ataki trzech brytyjskich krążowników u wybrzeży Urugwaju.
Dunkierka
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Christopher Nolan
Oryginalny tytuł: Dunkirk
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Francja, USA, GB
Czas trwania: 1 g 46 min
Data premiery: 2017 r.
Ocena IMDb: 7,9/10
Wojska alianckie zostają przyparte do morza pod Dunkierką. Bitwa staje się sprawdzianem dla młodych żołnierzy.
Dramat w głębinach
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Robert Wise
Oryginalny tytuł: Run Silent Run Deep
Gatunek: Dramat, Wojenny, Akcja
Produkcja: Stany Zjednoczone
Czas trwania: 1 g 33 min
Data premiery: 1958 r.
Ocena IMDb: 7,4/10
Przenosimy się w czasie do II wojny światowej, na Pacyfik. Komandor Richardson, którego łódź zatopili Japończycy, pracuje od roku przy biurku. Nareszcie ponownie obejmuje dowództwo przed ważną bitwą. Niezwykle ostro musztruje i ćwiczy swą załogę. Podwładni się buntują. Po wielu utrudnieniach docierają wreszcie do celu. Tam staną naprzeciw prawdziwego wroga…
Konwój
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Byron Haskin, Lloyd Bacon, Raoul Walsh
Oryginalny tytuł: Action in the North Atlantic
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Stany Zjednoczone
Czas trwania: 2 g 6 min
Data premiery: 1943 r.
Ocena IMDb: 7,0/10
Kapitan Steve Jarvis i jego pierwszy oficer Joe Rossi dowodzą podczas drugiej wojny światowej niewielkim statkiem. Pewnego dnia zostaje on storpedowany przez Niemców, ale załogę ratuje amerykański okręt wojenny. Po powrocie do Stanów marynarze dowiadują się, że organizowany jest konwój do Murmańska. Jarvis i Rossi mustrują się ze swoją załogą na pokład „Syreny”. Alianckie statki wciąż atakowane są przez niemieckie łodzie podwodne.
Miasto z morza
Film o tematyce portowej. Reżyseria – Andrzej Kotkowski
Oryginalny tytuł: Miasto z morza
Gatunek: Dramat, Obyczajowy
Produkcja: Polska
Czas trwania: 1 g 55 min
Data premiery: 2009 r.
Ocena IMDb: 5,3/10
Opowiada o Gdyni od momentu, gdy ta nie ma jeszcze praw miejskich (1923) do chwili, gdy takowe już dostaje (1926). Główny bohater Krzysztof Grabień (Strzelecki) przyjeżdża do Gdyni by wziąć udział w budowie portu, gdzie zaprzyjaźnia się z Wołodią Jazowieckim (Domagała). Tam poznaje też Kaszubkę graną przez Julię Pietruchę. Zakochuje się w niej z wzajemnością. Film to adaptacja tomu I trylogii „Tak trzymać” napisanego przez Stanisławę Fleszarową-Muskat.
Nasz okręt
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – David Lean, Noel Covard
Oryginalny tytuł: In which we serve
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Wielka Brytania
Czas trwania: 1 g 55 min
Data premiery: 1942 r.
Ocena IMDb: 7,3/10
Historia brytyjskiego niszczyciela HMS Torrin i ludzi służących na nim opowiedziana przez ocalałych rozbitków, którzy walczyli o życie na tratwie ratunkowej.
Okręt
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Wolfgang Petersen
Oryginalny tytuł: Das Boot
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Niemcy (RFN)
Czas trwania: 2 g 29 min
Data premiery: 1981 r.
Ocena IMDb: 8,4/10
I znowu Wolfgang Petersen mierzy się z tematem morskim. Tym razem w legendarnym filmie „Okręt” z 1981 roku. Fabuła koncentruje się na losach załogi jednego z U-Bootów, czyli niemieckich okrętów wojennych z czasów II wojny światowej.
Orzeł
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Leonard Buczkowski
Oryginalny tytuł: Orzeł
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Polska
Czas trwania: 1 g 44 min
Data premiery: 1959 r.
Ocena IMDb: 7,1/10
Rolę „Orła” zagrał jego bliźniak ORP Sęp, a okrętów niemieckich – polskie okręty, m.in. trałowce typu T-43. Rolę fikcyjnego niemieckiego frachtowca „Schwerin”, zatrzymanego i zniszczonego przez „Orła” po ucieczce z Tallinna, „zagrał” polski motorowiec „Hugo Kołłątaj”. Zasadniczo historia opowiedziana w filmie obejmuje tzw. epizod talliński – zawinięcie okrętu do neutralnego portu w celu zdania do szpitala na ląd chorego dowódcy, internowanie w tym porcie, ucieczkę z niego i przedarcie się na Morze Północne. Nie jest to ścisła relacja o przejściach autentycznego „Orła”. Twórcy filmu, zachowując autentyczną nazwę okrętu, pozmieniali za to nazwiska jego oficerów. I tak – kmdr por. Kłoczkowski stał się kmdr. por. Kozłowskim, kpt. Grudziński – kapitanem Grabińskim, por. Piasecki – por. Pileckim, itp.
Ostatnia misja USS Indianapolis
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Mario Van Peebles
Oryginalny tytuł: USS Indianapolis: Men of Courage
Gatunek: Wojenny, Akcja
Produkcja: Polska
Czas trwania: 2 g 8 min
Data premiery: 2016 r.
Ocena IMDb: 5,2/10
Kapitan Charles McVay (Nicolas Cage), dowodzący amerykańskim krążownikiem USS Indianapolis, otrzymuje tajną misję dostarczenia ładunku nuklearnego do bomby atomowej Little Boy, która ma być zrzucona na Hiroszimę. W drodze powrotnej w okolicach Filipin okręt staje się obiektem ataku japońskiej łodzi podwodnej. Blisko 900 ocalałych członków załogi dryfuje po oceanie wypatrując pomocy i tocząc walkę z pragnieniem, głodem oraz atakami krwiożerczych rekinów.
Ostatni po Bogu
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Paweł Komorowski
Oryginalny tytuł: Ostatni po Bogu
Gatunek: Historyczny
Produkcja: Polska
Czas trwania: 1 g 34 min
Data premiery: 1968 r.
Ocena IMDb: 5,2/10
Kapitan Adam Hulewicz, dowódca okrętu podwodnego Jastrząb, otrzymuje rozkaz odnalezienia wraka prototypowego kutra rybackiego. W czasie wykonywania zadania dochodzi do awarii i statek osiada na dnie. Najniższy pokład, gdzie przebywa kilku marynarzy, napełnia się wodą. Kapitan chce ratować okręt nawet za cenę życia uwięzionych marynarzy, natomiast dla jego zastępcy Józefa Zapały najważniejsi są ludzie. W porcie rozpoczyna się akcja ratunkowa.
Ostatni U-Boot
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Frank Beyer
Oryginalny tytuł: Das Letzte U-Boot
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Austria, Japonia, Niemcy, USA
Czas trwania: 1 g 39 min
Data premiery: 1993 r.
Ocena IMDb: 6,2/10
Kwiecień 1945 roku. W dużym, silnie strzeżonym porcie norweskim Kristiansand pojawia się niemiecki U-Boot, mający na pokładzie wysokiej rangi oficerów japońskich i niemieckich. Zadaniem okrętu jest dostarczenie do Japonii projektu bomby atomowej – ostatniej nadziei Niemców na wygranie wojny. Szpiedzy norwescy informują o tajnej misji Anglików, ci zaś – Waszyngton. Zapada decyzja, że należy zrobić wszystko, by łódź nie dotarła do celu. Dowódcą jednostki jest Gerber, którego nie interesują polityczne rozgrywki, lecz wykonywanie rozkazów. Wkrótce U – Boot wypływa w morze. Nie pokonuje jednak nawet połowy drogi, gdy na pokład dociera wiadomość o samobójstwie Hitlera i kapitulacji wojsk nazistowskich. Wojna jest skończona, lecz tylko dla Niemców. Wśród załogi łodzi są jednak także Japończycy. Gerber staje przed poważnym dylematem. Wykonać rozkaz, bezsensownie narażając swoich ludzi na śmierć, czy poddać się pierwszemu napotkanemu amerykańskiemu okrętowi, zdradzając tym samym Japończyków?
Pearl Harbor
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Michael Bay
Oryginalny tytuł: Pearl Harbor
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Stany Zjednoczone
Czas trwania: 3 g 3 min
Data premiery: 2001 r.
Ocena IMDb: 6,1/10
Historia dwóch pilotów Marynarki Wojennej splata losy wielkiej klęski USA w przeprowadzonym przez Japończyków zmasowanym ataku na Pearl Harbor.
Phantom
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Todd Robinson
Oryginalny tytuł: Phantom
Gatunek: thriller
Produkcja: Stany Zjednoczone
Czas trwania: 1 g 38 min
Data premiery: 2013 r.
Ocena IMDb: 5,9/10
W samym szczycie Zimnej Wojny cały świat wstrzymuje oddech, gdy sowiecki okręt podwodny uzbrojony w pociski nuklearne ginie gdzieś na Pacyfiku. Na pokładzie jednostki, zaprawiony w bojach kapitan (Ed Harris) i agent KGB (David Duchovny) prowadzą śmiertelnie niebezpieczną grę. Gdy zbliżają się wrogie siły i czas ucieka, kapitan walczy, by utrzymać kontrolę i zapobiec nuklearnej katastrofie.
Podwodny Wróg
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Dick Powell
Oryginalny tytuł: The Enemy Below
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Stany Zjednoczone
Czas trwania: 1 g 38 min
Data premiery: 1957 r.
Ocena IMDb: 7,6/10
Amerykański niszczyciel namierza niemiecką łódź podwodną. Dochodzi do starcia jednostek dowodzonych przez dwóch doświadczonych kapitanów.
U-571
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Jonathan Mostow
Oryginalny tytuł: U-571
Gatunek: Wojenny
Produkcja: Francja, USA
Czas trwania: 1 g 55 min
Data premiery: 2000 r.
Ocena IMDb: 6,6/10
Film opisuje historię z okresu II wojny światowej. Główna akcja toczy się na Północnym Atlantyku (1942 r.). Podczas bitwy o Atlantyk zostaje uszkodzony tytułowy niemiecki okręt podwodny (U-Boot) (U-571) przez brytyjski niszczyciel. Amerykanie chcąc wykorzystać sytuację, wysyłają ucharakteryzowany na niemiecki swój okręt podwodny (S-33), by zdobyć maszynę szyfrującą Enigma. Film nie jest oparty na prawdziwej historii, a działania U-Boota nie mają prawie nic wspólnego z prawdą. W czasie II wojny światowej niemiecki U-Boot U-570 został zdobyty przez aliantów i wcielony do służby w Royal Navy jako HMS „Graph”, jednak wszystkie tajne materiały na pokładzie zostały zniszczone przed przejęciem przez Aliantów.
W rękach wroga
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – Tony Giglio
Oryginalny tytuł: In enemy hands
Gatunek: Dramat, Thriller, Wojenny
Produkcja: Stany Zjednoczone
Czas trwania: 1 g 34 min
Data premiery: 2004 r.
Ocena IMDb: 6,0/10
Pod koniec drugiej wojny światowej załoga łodzi „U.S.S Swordfish” wracała do domu po wielu miesiącach w morzu. Jednak nigdy tam nie dotarła. Jako jeńcy wojenni na pokładzie nazistowskiej łodzi podwodnej „429”, mała grupa amerykańskich żołnierzy łączy siły ze swoimi niemieckimi wrogami, aby walczyć o własne życie.
Wojna o ocean
Film o tematyce wojennej. Reżyseria – Otto Preminger
Oryginalny tytuł: In Harm’s Way
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Stany Zjednoczone
Czas trwania: 2 g 45 min
Data premiery: 1965 r.
Ocena IMDb: 7,3/10
Amerykański oficer marynarki dostaje szansę, aby udowodnić swoją wartość poprzez przygotowanie ataku na wyspy zajęte przez Japończyków.
Yamato
Film o tematyce okrętu pancernika. Reżyseria – Jun’ya Satô
Oryginalny tytuł: Otoko-tachi no Yamato
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Japonia
Czas trwania: 2 g 25 min
Data premiery: 2005 r.
Ocena IMDb: 6,6/10
Film przedstawia historię Yamato, japońskiego pancernika który został zatopiony 7 kwietnia 1945 roku przez amerykańskie lotnictwo. Miko Uchida, córka jednego z oficerów służących podczas II wojny światowej przybywa do portu w południowej Japonii. Pragnie ona dotrzeć do ostatniego miejsca spoczynku okrętu. Pomaga jej w tym przypadkiem napotkany członek ocalałej załogi Katsumi Kamio. Podczas podroży do miejsca zatopienia wspominają oni losy ostatniej wyprawy pancernika.
Zatopić pancernik Bismarck
Film o tematyce okrętu pancernika. Reżyseria – Lewis Gilbert
Oryginalny tytuł: Sink the Bismarck!
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Wielka Brytania
Czas trwania: 1 g 37 min
Data premiery: 1960 r.
Ocena IMDb: 7,2/10
Brytyjska flota planuje zatopić największy okręt-pancernik świata pływający pod banderą nazistowskiej III Rzeszy. Stanowi on poważne zagrożenie dla alianckich konwojów przemierzających Atlantyk.
Złowroga głębia
Film o tematyce okrętów podwodnych. Reżyseria – David Drury
Oryginalny tytuł: Hostile Waters
Gatunek: Dramat, Thiller
Produkcja: Francja, Niemcy, USA, GB
Czas trwania: 1 g 34 min
Data premiery: 1997 r.
Ocena IMDb: 6,3/10
Na trzy dni przed spotkaniem prezydentów ZSRR i USA dochodzi do kolizji okrętów podwodnych. K-219, dowodzony przez kapitana Britanov, jest wyposażony w 16 rakiet nuklearnych. Od dłuższego czasu amerykański okręt zwiadowczy śledził radziecką jednostkę. Britanov wiedział o tym i próbował zmylić Amerykanów, jednak doszło do zderzenia. Potężny wybuch został odnotowany przez Amerykanów. W Moskwie zostaje zwołane nadzwyczajne spotkanie. Również Waszyngton otrzymuje wiadomość o grożącej katastrofie.
Materiały źródłowe: IMDb, filmweb.pl, wikipedia.pl