31 grudnia 2022 Michał 0Comment

Zbliżający się nowy 2023 r., przypomina o minionych wydarzeniach roku 2022. Warto wspomnieć o nim kilka słów, bo mimo niewielkiej aktywności na tym blogu, przyznam, że dość sporo zadziało się w temacie modelarstwa okrętowego, a w szczególności PMW z ubiegłego stulecia.


Nowe zeszyty z modelami PMW w 2022 r.


Na szczególną uwagę zasługuje ilość zeszytów modeli polskich okrętów wojennych z okresu II WŚ. Rok 2022 okazał się niesamowicie obfity w stosunku do poprzednich lat, a na szczególne wyróżnienie plasuje się wydawnictwo WAK i Mały Modelarz, które pozwoliły nam cieszyć się aż czteroma modelami:

WAK

  • ORP Błyskawica zeszyt 209 (nr 5/2022), dostępny w sprzedaży od 22 czerwca 2022 r. w cenie 45 zł.
  • ORP Garland zeszyt 213 (10/2022), dostępny w sprzedaży od 3 listopada 2022 r. w cenie 49 zł.

Mały Modelarz:

  • ORP Grom (nr 10-11-12/2016), dostępny w sprzedaży od 10 czerwca 2022 r. w cenie 42 zł.
  • ORP Burza (4-5-6/2022), dostępny w sprzedaży od 27 grudnia 2022 r. w cenie 42 zł.

ORP Błyskawica to wznowienie wydanej już 17 lat temu Błyskawicy (stan na 1940 r.) również w WAK (2/2005). Tym razem projekt modelu, którego autorem jest Grzegorz Nowak, został wzbogacony o waloryzację graficzną (ślady eksploatacji okrętu) w wykonaniu Marcina Dworzeckiego. Model przedstawia okręt na stan z lata 1942 r., czyli już po "przezbrojeniu". (szczegółowa recenzja, zdjęcia i opinia znajdują się tutaj).

Druga pozycja wydawnictwa WAK to ORP Garland, opracowany również przez Grzegorza Nowaka, przedstawia stan okrętu na rok 1944 r. (służba na morzu śródziemnym). Wyróżnieniem tej pozycji jest fakt, że to piąta próba wydania Garlanda w historii modeli kartonowych. Pierwsze to Mały Modelarz z roku 1986 projektu Andrzeja Kraśnickiego w skali 1:200, który przedstawiał Garlanda na stan 1942 - 43. Następnie wydany był w Model Fan w skali 1:100 (nr 2/1998 r.) i była to przeskalowana wersja Garlanda z Małego Modelarza z 1986 r. Zupełnie nowym opracowaniem w dniu 23 marca 2004 r. pojawił się ORP Garland w wydawnictwie Quest  nr 020 (1/2004). Model był opracowany przez wspomnianego już Grzegorza Nowaka i przedstawiał okręt na stan z maja 1942 r., (eskorta konwoju PQ-16). Czwartą propozycją jest wydanie Gdańskiego wydawnictwa JSC, które specjalizuje się w dużych skalach 1:400, a w niej ukazał się Garland w konfiguracji na stan z 1944 r. No i wreszcie wspomniane wznowienie modelu z Quest w wydawnictwie WAK. Model został poddany waloryzacji, jak w przypadku ORP Błyskawicy (5/2022) przez Marcina Dworzeckiego. 

Na początku czerwca 2022 r. (~10 czerwiec) w Małym Modelarzu ukazał się ORP Grom (nr 10-11-12/2016) w cenie 42 zł. Jest to również wznowienie projektu Grzegorza Nowaka. Model przedstawia Groma na stan z 1937 r. Poza drobnymi różnicami jest to ten sam projekt modelu ORP Błyskawica (okręt bliźniak), który został wydany nieco wcześniej w WAK (5/2022). Tak na marginesie zapraszam do obejrzenia relacji z budowy tego modelu, którego podjąłem się latem 2022 r. - fotorelacja znajduje się tutaj. Nowość z Małego Modelarza to wznowienie Groma sprzed 20 laty, kiedy został wydany przez wydawnictwo Answer w serii Modele Kartonowego Fana (nr 2-3/2002), który przedstawiał konfigurację okrętu z końca 1938 r.

W międzyczasie wydania Groma i Garlanda, ukazał się długo oczekiwany ORP Orzeł (I) z wydawnictwa GPM, którego zapowiedź ukazała się latem 2020 r. Ostatecznie model został wydany jesienią 2022 r. z nr kat 595 (24'2020) w cenie 50 zł. Model Orła zaprojektowany jest w skali 1:100 przez Evhenij Kistanov'a. Różnicą do w/w modeli jest format wycinanki, bowiem jest to format A3, czym firma GPM zdążyła już przyzwyczaić modelarzy - być może dla niektórych istotna informacja.

Ostatnim, przyznam, ze dość ciekawym zabiegiem - niespodzianką jest wydany pierwszego dnia po świętach Bożonarodzeniowych (27 grudzień 2022 r.) model ORP Burza, który został oznaczony numerem 4-5-6/2022. Zeszyt z  Burzą jest zupełnie nowym projektem wymienionego już Grzegorza Nowaka, który przedstawia model okrętu w konfiguracji na 1942 r. Model nie jest waloryzowany, co nie jest niczym nowym jeśli mówimy o wydaniach MM. Za model trzeba zapłacić 42 zł, podobnie jak w przypadku wydanego wcześniej Groma. Co ciekawe, zdaje się, że Mały Modelarz upodobał sobie Burzę, bowiem jest to szóste wydanie tej jednostki! (1967 r., 1973 r., 1984 r., 1996 r., 2002r., 2022 r.). Oprócz opracowań MM, ORP Burza zagościła na łamach wydawnictw: Quest, Answer i Model Hobby. (lista wszystkich opracowań modeli PMW znajdziesz tutaj).


Moja modelarska kronika 2022 r.


Mimo obfitości, jaką zaskoczył nas rynek kartonówek PMW z okresu II WŚ, pokusiłem się o wykonanie jednego modelu. Był nim w/w ORP Grom z Małego Modelarza. Zapach świeżego druku i niewątpliwie dokładność projektu, jaką przyzwyczaił mnie autor wielu projektów - Grzegorz Nowak była na tyle zachęcająca do wyboru modelu, że został on przeze mnie popełniony.

Początkowo planowałem rozpoczęcie i zakończenie Groma, oraz dokończenie jednego z rozpoczętych modeli i zakończeniem budowy do końca roku 2022 (listopad i grudzień). Na czele listy znalazł się rozpoczęty ORP Pomorzanin, ORP Orzeł (I), ORP Ślązak (I) lub ORP Ślązak (II). Jak widać - plaga niedokończonych "Ślązaków" skutecznie powstrzymuje mnie przed podjęciem kolejnego modelu, na pokus których jest mnóstwo w tym roku (2022). 

Plany na rok 2023? Od dawna zmierzam się z moją modelarską przeszłością i chętnie zacząłbym równoległą budowę modelu wydanego w poprzednim stuleciu. Mimo jakości druku i szczegółowości opracowań, chciałbym jednak cofnąć się w "modelarską przeszłość" i posiadają współczesne narzędzia oraz operując znaną mi techniką budowy modeli sprawdzić się w sklejaniu modeli wydanych z okresu 1990-2000 r. Ot sentymentalna podróż. Oprócz projektu retro-modelarstwa, wiem, że być może niektórzy czekają na zakończenie rozpoczętych już prac nad w/w modelami - tak naprawdę ja czekam również z Wami : ) 

Aby nie zastać się w miejscu, pokładam ogromne nadzieje, że uda mi się zacząć i dokończyć chociaż jeden model kartonowy od samego początku do końca, tak jak było z ORP Grom w 2022 r.

Do fotorelacji i galerii ORP Grom z Małego Modelarza zapraszam tutaj.


Wydarzenia modelarskie - powrót do "normalności"


Nie byłem pewny, czy chcę pisać na łamach mojej modelarskiej kroniki jakim jest ten blog na temat nie dotyczący modelarstwa, lecz będący jednak w bezpośrednim związku. Mam na myśli powrót do normalności, jakim jest wznowienie wydarzeń i konkursów modelarskich związanym z ustaniem jednej z najniebezpieczniejszej odmiany choroby ostatnich lat, a nawet stulecia. Mam nadzieję, że nadchodzący rok -- jak i kolejne lata nie ograniczą Nas do rezygnacji w czynnym lub biernym uczestnictwie jakim są niewątpliwie spotkania modelarzy na wszelkiego rodzaju zlotach i wydarzeniach, a "zdrowa i koleżeńska rywalizacja" będzie jedynie motywacją do szlifowania swoich umiejętności i poszerzania warsztatu o nowe narzędzia i techniki, czego życzę sobie i Wam.

W związku z tym zostanie ponownie reaktywowany dział "Wydarzenia i konkursy modelarskie", który prowadziłem w miarę sprawnie i regularnie w ubiegłych latach. To jedna strona danego roku kalendarzowego, która zawiera mapkę wydarzeń oraz daty, które wraz z adresem i opisem wydarzenia tworzą listę wszystkich ważniejszych wydarzeń modelarskich jakimi są konkursy, galerie, wystawy itp.


Drodzy modelarze, entuzjaści PMW! .. i nie tylko

Z okazji Nowego Roku 2023, chciałbym życzyć Wam całe morze cierpliwości, kreatywności, wyobraźni oraz wolnego czasu, którego coraz bardziej nam brakuje. Żeby w nadchodzącym roku 2023 r. spełniły się Wasze modelarskie plany i cele, a kolejny rok był podsumowaniem pasma sukcesów nie tylko w modelarskim hobby.

Michał,  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *