22 grudnia 2022 Michał 0Comment

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w dyskusji, śledząc postępy prac nad modelem Groma. Być może mimo większych oczekiwań, starałem się, aby model wyszedł zgodnie z kartonowym standardem i zgodnością projektu (co nie zawsze odzwierciedla realna jednostka) i instrukcją, którą obdarzył Nas autor wydania Małego Modelarza – Grzegorz Nowak.

Dla bardziej zaangażowanych zwolenników budowania replik, zeszyt z częściami pozwala na wyciśnięcie detali w zależności od stopnia zaawansowania modelarza (własna twórczość nie zna granic). Nie mniej, uważam, że poziom projektu jest zgodny z kartonowym standardem, który pozwala ukończyć model w zadowalającym stopniu. Chciałbym, żeby klejenie modelu od samego początku – niezapomnianego zapachu świeżego druku, aż do końca, kiedy butapren przypomniał już spłowiały zapach „Ludwika” do mycia naczyń, a rzadki klej CA był jak „Poxipol” po 24h, sprawił, że Nasza PMW rosła w kartonowej sile. Nie tylko modelarze, ale graficy, projektanci i zwolennicy marynistycznej technologii wojskowej, pojednali się i postawili w stanie najwyższej gotowości do odrodzenia kartonowej floty PMW z lat jej największej świetności!

Sortowanie zdjęć i delikatny szlif zajęły dwa dni, rozdzielczość pozioma ustawiona jest na 1600 px., więc można dopatrzeć się niedoskonałości i moich błędów (są rzuty ogólne jaki i zbliżenia) wynikających jeszcze z ciągłej nauki materii jaką jest karton.

Błędy projektowe, których warto się wystrzec przy budowie modelu z tego wydania MM umieściłem w artykule – relacji z budowy modelu, które wypunktowane są na początku tematu – do relacji możesz przejść tutaj. Być może dotyczą one również wydania Błyskawicy w WAK.


  • Aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości, kliknij prawym przyciskiem „pokaż obraz” lub „otwórz obraz w nowej karcie”.
  • Korzystając z komputera, otwórz pierwsze zdjęcie i kolejne przewijaj strzałką w prawo (lub w lewo aby wrócić do poprzedniego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *